Blog
Nasza strona internetowa to nie tylko wizytówka ośrodka dla seniorów, ale także miejsce, gdzie dzielimy się cennymi informacjami i inspiracjami związanymi z opieką nad osobami starszymi. Nasz blog to przestrzeń, gdzie znajdą Państwo artykuły na temat zdrowego starzenia się, aktywności fizycznej, prawidłowej diety, higieny, sposobów spędzania wolnego czasu i wielu innych aspektów związanych z życiem seniorów. Opieka nad osobami w dojrzałym wieku to dla nas nie tylko praca, ale także pasja. Jesteśmy przekonani, że starość może być wypełniona radością, rozwojem i wszechstronną aktywnością. Dlatego na naszym blogu staramy się dostarczyć Państwu wartościowych wskazówek i pomysłów na to, jak sprawić, by senior czuł się w swoim życiu spełniony.
Jakie zajęcia są prowadzone w domach opieki nad osobami starszymi?
W nowoczesnych domach opieki nad osobami starszymi, takich jak Dom Seniora Ksawerów, dba się nie tylko o podstawowe potrzeby mieszkańców, ale także o ich rozwój fizyczny i umysłowy.
Hobby idealne dla seniora. Jak zagospodarować wolny czas w podeszłym wieku?
Czym jest życie bez pasji, bez zainteresowań, które dodają mu smaku i barw? Również w podeszłym wieku warto dbać o swoje hobby, które pozwalają zachować równowagę i zdrowie psychiczne, a także sprzyjają długowieczności.
Samotność jako poważny problem wśród osób starszych
Starość to czas, który dotknie każdego człowieka. Warto jednak podjąć próbę zrozumienia zachodzących zmian – zmian zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Jedną z najczęściej obserwowanych sytuacji jest silne poczucie samotności. Dlaczego jest to tak poważny problem? I jak w zwalczaniu negatywnych myśli może pomóc pobyt w domu opieki? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Jakich formalności należy dopełnić, by umieścić seniora w ośrodku opiekuńczym?
Choć możemy się cieszyć dłuższą egzystencją niż nasi przodkowie, nierzadko przychodzi taki moment, kiedy człowiek przestaje być w pełni samodzielny, potrzebuje pomocy, a nawet całodziennej opieki. Niestety, nie każdy potrafi połączyć życie zawodowe i rodzinne z zajmowaniem się seniorem. Często jedynym wyjściem, aby zapewnić bliskiemu odpowiednie warunki życia, jest umieszczenie go w ośrodku opiekuńczym.
Jak zapewnić odpowiedną opiekę osobie cierpiącej na chorobę Parkinsona?
Choroba Parkinsona to stosunkowo często występujące schorzenie zwyrodnieniowe atakujące układ nerwowy. Według szacunków tylko w Polsce może na nią chorować blisko 80 tysięcy osób (głównie mężczyzn). W początkowych fazach choroba nie daje specyficznych objawów, jednak z czasem zauważalne staje się drżenie rąk, sztywność mięśni, zaburzenie motoryki ciała i tym podobne. Co gorsza, postępująca utrata kontroli nad ruchem kończyn sprawia, że wykonywanie nawet najprostszych, lecz wymagających precyzji czynności – na przykład korzystanie ze sztućców czy zapinanie guzików – wydaje się niemożliwością.
Rola aktywności fizycznej w życiu seniora
Panuje przekonanie, że na aktywność fizyczną mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby młode i dysponujące pełnią sił. Tymczasem eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że regularny ruch – oczywiście dopasowany do fizycznych możliwości danego seniora – to jeden z najważniejszych czynników łagodzących wpływ wieku na funkcjonowanie organizmu. Podkreślają oni także, że systematyczne wykonywanie ćwiczeń przekłada się nie tylko na możliwość swobodnego przemieszczania się czy samodzielnego zajmowania się domowymi obowiązkami, ale przede wszystkim na podtrzymywanie zdrowia w dobrym stanie.
Jakiej opieki wymagają osoby starsze niepełnosprawne ruchowo?
Opieka nad seniorem nigdy nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli osoba starsza jest niepełnosprawna ruchowo. Taki senior zwykle potrzebuje pomocy praktycznie na każdym kroku, a w wielu przypadkach konieczna jest nawet całodobowa opieka nad taką osobą. W jakich konkretnie czynnościach trzeba pomagać niepełnosprawnym seniorom? Poniżej dokładnie omawiamy ten temat!
Dobra lokalizacja jako ważne kryterium przy wyborze domu opieki
Decyzja o zamieszkaniu w domu opieki dla żadnego seniora, ani jego najbliższej rodziny nie jest łatwa. Jednak, zamiast negować i odwoływać osobę starszą od chęci zamieszkania w “domu spokojnej starości” warto zastanowić się, co my jako najbliżsi możemy zaoferować osobie starszej? Czym kierować się przy wyborze domu opieki?
Ile kosztuje pobyt seniora w domu opieki?
O tym, że przyszedł czas na zamieszkanie w domu opieki niekiedy decydują się sami pensjonariusze, czasem jest to podyktowane trudną sytuacją rodzinną osób starszych i zapewnienie sobie opieki w ostatnich latach życia z pomocą ośrodka zajmującego się opieką nad ludźmi w podeszłym wieku. Zapewne na ostateczną decyzję mają wpływ koszty pobytu w takiej placówce? Kto za nie płaci i ile?
Aktywności stymulujące umysł seniora. Jak zachować sprawność intelektualną na stare lata?
Dom Pomocy Społecznej jest instytucją, w której miejsce znajdują osoby w starczym wieku, które nierzadko mają problemy z wykonywaniem podstawowych czynnościach. Zatrudnieni pracownicy: lekarze, pielęgniarki, terapeuci dbają nie tylko o stan fizyczny podopiecznych, ale również umysłowy.