Rola odpowiedniej diety w życiu seniora
Odżywianie w każdym wieku ma zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jest ono niezwykle ważne zarówno w przypadku małych dzieci, które z dobrze zbilansowanej diety czerpią składniki niezbędne do ich prawidłowego wzrostu, jak i osób starszych, których metabolizm w pewnym wieku zwalania, i niestosowanie się jakości spożywanego jedzenia mogłoby się skończyć tragedią. Jaką rolę pełni dieta w życiu seniora?
Odżywianie a jedzenie, jaka jest różnica?
Człowiek potrzebuje jedzenia i picia, do tego, żeby żyć. To z pożywienia czerpie energię, makro i mikroskładniki, witaminy, miko- i makroelementy, z których składa się całe ciało człowieka. Brak kontroli nad tym, co, kiedy i w jakich ilościach się zjada, może prowadzić z wiekiem do poważnych schorzeń i chorób nie tylko na tle metabolicznym. Żeby pozostać w zdrowiu i pełni sił nie tylko w młodości, tzw. sile wieku należy odpowiednio odżywiać ciało, dostarczając mu właściwą ilość białka, tłuszczy, węglowodanów i pozostałych składników odżywczych, które wraz z wypijaną wodą stanowią „podwaliny długowieczności”.
Jak prowadzić dietę osoby starszej?
Dieta po 60 roku życia powinna uwzględniać specyficzne potrzeby osób w tym wieku, wraz z pewnymi trudnościami w pełnym pokryciu zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Osoby starsze nagminnie mówiąc wprost „jedzą za mało”. Nie chodzi o to, że głodują, ale ich dieta zawiera w gros przypadkach za dużo energii z tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, cukrów prostych i tym samym mimo w pewnym sensie zbilansowania energetycznego diety, nie jest ona wartościowa pod względem odżywczym. Takie pozbawione konkretnych porcji warzyw i owoców, czyli błonnika pokarmowego, zbyt mała ilość produktów pełnowartościowych — powoduje nawarstwienie się takich chorób jak cukrzyca, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Ze względu na to, że są to choroby dietozależne, odpowiednia dieta u osób starszych pozwoli złagodzić ich objawy, a czasem wspomóc terapię farmakologiczną